Polonya

Polonya’da Üniversite

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyenler tarafından Polonya’da üniversite eğitimi, sunduğu imkanlarla diğer Avrupa ülkelerine göre daha çok tercih edilebilmektedir. Polonya’da sınavsız üniversite prosedürünün mümkün olması, dünyanın dört bir yanından birçok uluslararası öğrencinin Polonya’da eğitim almasının sebeplerindendir. Üniversitede bölümlere başvurabilmek için lise diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Polonya’da üniversitelerin YÖK denkliği bulunmaktadır. Lisans eğitim süresi çoğu bölüm için 3 yıldır. Mezun olduğunuzda Polonya hükumeti mezun öğrencilerine 1 yıl daha oturma izni ve çalışma izni de vermektedir. 

      Polonya’da üniversite harçları, yaşam ve konaklama masrafları oldukça cüzzi miktarlardadır. Polonya para birimi olan Zloti neredeyse Türk lirasına eşdeğerdir ve bu durum dolar, euro, sterlin gibi para birimlerini kullanan ülkelere göre yurtdışında okumaya ayrılan bütçeyi azaltmaktadır. Eğer Avrupa’da eğitim almak istiyorsanız, kaliteli ve uygun fiyatlı eğitimi ile Polonya’da üniversite eğitimini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Polonya’da Üniversite Sistemi

     Polonya’da lisans eğitimi birçok bölümde 3 yıl, yüksek lisans eğitimi ise 2 yıldır. Polonya üniversitelerinde lisans öğrencileri için eğitim süresi, bazı mühendislik ve mimarlık bölümlerinde 4 yıl, psikoloji, eczacılık, diş hekimliği bölümleri 5 yıl, tıp eğitimi ise 6 yıldır.
     Avrupa’nın en büyük 4. üniversite öğrencisi nüfusuna sahip olan Polonya’da yaklaşık olarak 2 milyon öğrenci bulunmaktadır.

     Polonya üniversitelerinde eğitim dillerinin Lehçe ve İngilizce olmasıyla birlikte Polonya’da çoğu okul çoğu program için İngilizce eğitim sunmaktadır. Polonya’da eğitim almak isteyen öğrencilerin yeterli dil bilgisine sahip olması ve bunu IELTS/TOFL gibi Polonya tarafından tanınan İngilizce dil bilgisi sınavlarıyla kanıtlamaları gerekir.

     Polonya eğitim sistemi Bologna Süreci, Lizbon Süreci ve European Credit Transfer System (ECTS) ile uyumludur. Polonya’da yüksek öğretim sistemi düzenli olarak denetlemekte ve geliştirilmektedir. Polonya’dan sonra akademik kariyer veya iş kariyeri hayatına Türkiye’de devam etmek isteyen öğrenciler için Yök Denkliği mümkündür. Polonya’da eğitim hayatınızı tamamladıktan sonra alacağınız diploma ile denklik almak isterseniz, YÖK’e başvuruda bulunmanız gerekir. Başvurular sırasında öğrencilerden bir takım belgeler istenilmektedir. Belgeleri eksiksiz bir şekilde sağlayan öğrenciler, mezun oldukları bölümlere göre, direkt olarak denklik alabilirler. Tanınmaktadır. Ancak üniversite denklik işlemleri, aldığınız eğitimle birebir alakalıdır.  Bunun için Polonya’da almış olduğunuz derslerin ve ders içeriklerinin Türkiye üniversitelerinde bulunan aynı bölümün dersleri veya ders içerikleriyle uyuşması gerekmektedir. Eğer uyumlu ise, aldığınız diplomaya denklik verilmektedir. Eğer bölümler arasında uyumluluk bulunmuyorsa, denklik bulunmayan derslerin ilgili denklik sınavlarına girmeniz istenebilir. Örneğin; hukuk bölümünden mezun olan bir öğrenci Türkiye’de denklik alabilmek için farklı dersler vermek durumundadır. Çünkü diğer tüm ülkelerdeki hukuk dersleri ile Türkiye’deki hukuk dersleri farklılık göstermektedir. YÖK, ortak dersleri belirledikten sonra öğrenciden eksik derslerini Türkiye’de bir üniversitede tamamlamasını bekler.

Polonya’da eğitim genellikle Ekim ayının ilk veya ikinci haftalarında başlar. Bazı üniversiteler ise öğrencilere Ocak- Şubat aylarında İngilizce hazırlık, Lehçe hazırlık ve bazı eğitim programlarına dahil olan derslere başlama imkanları sunabilmektedir. 

Polonya’da öğrenci eğer sorumlu olduğu dönem dersinden içinde bulunduğu akademik takvim döneminde geçememişse Eylül ayında bütünleme sınavlarına girer. Üniversitelerde sorumlu olunan dersleri verme süreçleri, sınavlarla veya derse ait bitirme projeleri ile olabilmektedir.

Polonya’da Üniversite Kabul Şartları

Çoğu Avrupa ülkesinin aksine Türkiye’de YÖK tarafından yapılan sınavlara girmenize gerek kalmadan Polonya’da üniversite okumak mümkündür. Polonya’da üniversite okumak için lise diplomanız ve lise not dökümlerinizin (transcript) olması yeterlidir. Not dökümlerinizle tercih ettiğiniz bölüm ile ilgili lise derslerinin geçerli not ortalamasına sahip olup olmadığınıza bakılır. Üniversiteler başvuran öğrencilerden belirli bir not ortalaması istememektedir. Ancak öğrencilerin İngilizce dil yeterliliklerini kanıtlamaları veya İngilizce hazırlık programlarını bitirmeleri beklenir. 

Bu noktada başvuru için gerekli olan belgeler genel olarak apostillenmiş diploma, not dökümleri, niyet ve motivasyon mektupları, sağlık sigortası, sağlık raporu, İngilizce Cv, ulusal geçerliliği olan dil sertifikasıyla kanıtlanmış İngilizce Dil Yeterliliğinizdir. Polonya üniversiteleri eğitim alacak öğrencilerinden en az B2 seviyesinde İngilizce dil yeterliliği, IELTS sınavından 5,5 ve üstü veya TOEFL sınavından 550 ve üstü puan beklemektedir.  Üniversiteler ve programların başvuru şartları ve kriterleri seçeceğiniz üniversite ve bölüme göre zaman zaman değişebilmektedir.

Her ne kadar para birimleri Zloti olsa da Polonya üniversiteleri öğrencilerden eğitim ücretlerini Euro olarak talep etmektedir. Polonya’da üniversite ücretleri ortalama olarak 3.000-4.000€’dur. Aylık 250-300€ konaklama, 30€ ulaşım, 300€ yemek ve eğlence bütçesiyle bir öğrenci aylık €600 –700 € gibi bir miktarla geçimini sağlayabilmektedir. Ayrıca öğrenciler ulaşım olanaklarından %50 indirim ile faydalanmaktadır.

Polonya’daki En İyi Üniversiteler

Polonya’da toplamda 19 üniversite, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 10 Polonya üniversitesi yer almaktadır.

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022