İrlanda

İrlanda’da Üniversite

İrlanda üniversitelerinden mezun olduğunuzda alacağınız diploma tüm dünyada tanınmaktadır. İrlanda, üniversitelerin eğitim dilinin %100 İngilizce olması nedeniyle dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler tarafından tercih edilen bir ülkedir.   

   İrlanda’da lisans eğitimi bazı üniversitelerde 3, bazı üniversitelerde ise 4 yıl sürer. Bölümlere göre program süresi ve kabul koşulları daima farklılık gösterir. İngiltere üniversitelerinin eğitim sisteminde de olduğu gibi “foundation” dediğimiz üniversite hazırlık programları sunulur ve bazı yabancı öğrencilerden bıu hazırlık programını tamamlamaları istenebilir. İrlanda’da 9 tane üniversite yer almaktadır. İrlanda Üniversiteleri’nde yabancı öğrenciler için pek çok alanda lisans, master ve doktora seviyesinde programlar vardır.

İrlanda’nın başkenti Dublin’dir. Para birimi Euro’dur. Ülkede İngilizce konuşulmaktadır. Ülkenin ulaşım ağı da oldukça gelişmiştir. Ülke içinde tren yolu sıklıkla tercih edilse de tramvay, taksi gibi kara yolu araçları da kullanılmaktadır. Bisiklet kullanımı İrlanda’da oldukça yaygındır.

İrlanda Üniversite Sistemi

İrlanda da eğitim süresi 3 yıldır ancak bununla birlikte bazı bölümler için süre konusunda istisnalar vardır. Eğitim dili İrlanda’da İngilizcedir. İrlanda’da eğitim almak için her yıl birçok öğrenci bu ülkeye gelmektedir. İrlanda üniversitelerinde hem akademik hem de pratik / uygulamalı eğitimler beraber sunulmaktadır. Yetişkin nüfusun %95’inin okuryazar olduğu bu ülkede üniversiteler Eylül ayında başlamaktadırlar. Üniversitelerin kabul şartları yaşa bağlı olarak da değişebilmektedir. İrlanda’da lise eğitiminin Türkiye’den farklı olması nedeniyle İrlanda’da üniversiteleri lisans başvurusu yapacak öğrencilerden 8 ay ila 1 yıl süren Foundation (akademik hazırlık) programına dahil olmalarını ister.  Foundation programını alacak olan öğrenciden ortalama olarak 5.5- 6.0 seviyesinde bir Ielts skoru beklenir. Çoğu İrlanda üniversitesi Foundation programını tamamlamış olma şartı aramaktadır.

İrlanda üniversitelerinde öğrenciyken aynı zamanda İrlanda’da çalışma izni alarak ve çalışarak hem farklı milletlerden insanlarla tanışarak kültürel alışverişde bulunabilir hem de eğitim masraflarınızı karşılayabilirsiniz. Bu noktada İrlanda’da üniversite eğitimi alan öğrenciler kendilerini pek çok anlamda geliştirebilirler. Çalışma izninin alınabilmesi için öğrencilerin İrlanda’ya vardıktan sonra Garda Nat Garda National İmmigration Bureau on Bureau’ya başvurmaları ve oturum/çalışma izni süreçlerini başlatmaları gerekir. Böylelikle öğrenciler haftada 20 saate kadar çalışma izni elde edebilirler. Bunun için öğrencilerin GNIB ve PPS kartlarına başvurmak gerekir.

İrlanda Üniversiteleri dahilinde okurken değerlendirebileceğiniz konaklama seçenekleri; aile yanında  konaklama, kiralık apart daireler ve yurt seçenekleridir. Konaklama için üniversitelerin sağladığı imkanlardan yararlanılabilir. Kampüs içerisindeki yurtlarda konaklamak, aynı zamanda sizin için maddi avantajı da beraberinde getirmektedir. 

Dünya eğitim sistemleri içerisinde İrlanda, başarısını kanıtlamış bir ülkedir. Ayni zamanda Facebook, Google, Twitter ve Microsoft gibi pek çok uluslararası şirkete ev sahipliği yapan Dublin’de işsizlik oldukça azdır. Bu da beraberinde sizlere staj yapabileceğiniz farklı seçenekler sunmaktadır.

İrlanda’ da Üniversite Kabul Şartları

İrlanda üniversiteleri başvurularda iyi not ortalamasına sahip olmak, lise diplomasına sahip olmak, Ielts ve Tofl sınavlarından başvurulan programa göre değişmek üzere geçerli bir skora sahip olmak, referans mektubu sunmak ve geleceğinize yönelik hedeflerinizi ve beklentilerinizi kaleme döktüğünüz bir yazı yazmak şartlarını arar. Bunun dışında üniversiteler yukarıda da bahsedildiği üzere öğrencilerden Foundation programına dahil olmalarını bekler. Foundation programları ortalama olarak 13.000 €, lisans programları ise yıllık 10.000€ ile 15.000€ arasında değişir.

İrlanda’da ki En İyi Üniversiteler

İrlanda’nın toplamda 8 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren bu 8 İrlanda üniversitesi yer almaktadır.

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022