İspanya

İspanya’da Üniversite

Gerek gerek sahip olduğu kültürel yapısı gerek eğitim kalitesi  itibari ile İspanya en çok tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Avrupa’nın en önemli ekonomilerinden biri olan İspanya eğitim kalitesi de her sene daha da gelişmektedir. Akdeniz ülkelerinden biri olan İspanya’da  bireyler rahat bir yaşam tarzına sahip olup düşük yaşam ve eğitim maliyetlerine karşın akademik anlamda hayli donanımlı akademisyenlerden eğitim almaktadırlar. Dünyanın pek çok yerinden Avrupa’da eğitim almak isteyen öğrencilerin İspanya’yı tercih ediyor olması, öğrencilerin bir dilin yanı sıra yerel öğrenciler ile de diyalog halinde kalarak onların ana dilleri olan İspanyolcayı öğrenmelerine imkan tanımaktadır.

İspanya’da Üniversite Sistemi

     İspanya’da üniversiteler, İspanya devlet üniversiteleri ve İspanya özel üniversiteleri olarak ikiye ayrılmaktadır. İspanya’da üniversiteler genellikle Türkiye’deki gibi 4 yıllık bir eğitim süreci sonunda tamamlanır. Bu eğitim süresi Tıp, veterinerlik ve diğer sağlık alanlarında verilen eğitimlerde 5 ile 6 yıla kadar çıkabilmektedir. İspanya’da öğrenci olmak için üniversitelerin sizden istediği koşullar kapsamında lise bitirme ortalamanız, İngilizce veya İspanyolca dil hakimiyetiniz ile edindiğiniz dil sertifika puanlarınızın skorları her üniversite için farklılık gösterebilmektedir.

     Türkiye’de bulunan tüm bölümlerin karşılığı İspanya üniversitelerinde de mevcuttur. İspanya üniversiteleri bünyesinde tercih edebileceğiniz birbirinden farklı birçok bölüm bulunmaktadır. İspanya’da üniversite hayatına devam etmek isteyen adaylar, donanımlı ve kaliteli bir eğitimle karşılanacak ve alanında başarılı akademisyenlerle, kendini ispatlamış üniversitelerde öğrenci olacaklardır.

İspanya’da Üniversite Kabul Şartları

     İspanya’da üniversite hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin Türkiye’de bir liseden mezun olduktan sonra Selectividad Sınavına katılması gerekmektedir. Bu sınav, İspanya’da üniversiteye giriş sınavıdır ve sınav 2 bölümden oluşmaktadır. *Bunlardan ilki; İspanyolca paragraf soruları ve dil bilgisi, İspanya tarihi, seçmeli yabancı dil (İtalyanca, Portekizce ve Almanca gibi) alanları içerir. Sınav içeriğinde seçilebilecek alanlar; Sosyal Bilimler; Sanat Tarihi, Tarih, Dünya Edebiyatı, Fen Bilimleri; Teknik Çizim, Matematik, Biyoloji, Kimya ve Fizik olmaktadır. Öğrenciler ilk bölümü tamamlarlarsa ikinci bölüme geçerler ve lisenin son iki yılında aldıkları dersler ile üniversite okumak istedikleri alanları seçerek bunlara hazırlanırlar. Bu alanlar; Sosyal Bilimler; Dünya Edebiyatı, Sosyal Bilimler için Matematik Fen Bilgisi; Fizik, Matematik, Kimya gibi alanlardan oluşur.

     İspanya üniversitelerine başvuru yaparken lise mezuniyet notunuzun %60’I ve Selectividad sınav sonucunuzun % 40’I dikkate alınmaktadır. Eğer öğrenci, Türkiye’de bir Fransız, Alman veya İtalyan lisesinden mezun olduysa, bu okullar ile AB denkliği olan bir IB diploması alınabildiğinden ek bir üniversite giriş sınavına girmelerine gerek yoktur.
Bunların dışında İspanya’da üniversitelere başvurmak isteyen öğrencilerden genel olarak; lise diploması, not dökümü/transkripti, motivasyon mektubu ve dil yeterlilik belgesi istenmektedir. Öğrenciler İngilizce  dil yeterliliklerini IELTS sınavından 5,5 -6,5 , TOEFL ile IBT sınavından en az 80 alarak kanıtlarlar, Bu sınav skorları seçeceğiniz üniversite ve programa göre değişiklik gösterebilmektedir.
 İspanyolca dil yeterliliği isteyecek olan program ve üniversiteler için ise en çok kullanılan test DELE‘dir. Bu sınav ile en az B2 seviyesinde İspanyolca bilgisine sahip olunduğunun gösterilmesi gerekir.

İspanya’da ki En iyi Üniversiteler

İspanya’nın toplamda 29 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 10 İspanya üniversitesi yer almaktadır.

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022