Amerika Öğrenci Değişim Programları

Kanada Kültürel Değişim Programları

Lise Değişim Programları (Highschool Exchange)

Milli Eğitim Bakanlığından onaylı olan lise değişim programları 14 ile 18 yaş aralığındaki lise öğrencileri için sunulmaktadır. Yurt dışında alınmakta olan bu eğitimler, lise eğitimine denk kabul edilmektedir. Bu da öğrencilerin yurt dışı dönüşlerinde sene kaybetmeden eğitimlerini tamamlamalarına imkanı sağlamaktadır. Öğrenciler bu programlara 1 ay veya lise eğitimlerinin sonuna kadar farklı zaman aralıklarında katılabilirler.

Öğrenciler eğitim için gittikleri ülkelerde belirli kriterlere göre seçilmiş olan ailelerin yanına yerleştirilmektedir. Bu sayede öğrencilerin eğitim sürecinde güvenli konaklama ihtiyaçlarını karşılanmasının yanı sıra, bulunulan ülkeye ait yaşam özelliklerinin keşfedilmesi ve öğrenci vizyonu açısından olumlu süreç yönetimi sağlanmaktadır. Yabancı dilini geliştirmek isteyen öğrenciler için, pratik yapma imkanı açısında seçilen konaklamalar önem taşımaktadır. 

Lise eğitimini 2 yıl süre ile Kanada veya Amerika’da tamamlayan öğrenci kredi denkliğini sağladığı için bulunduğu ülkenin lise diplomasını almaya hak kazanmaktadır. Öğrenci lise diploması statüsünde, geçerliliği en yüksek olan bu iki diploma ile dünya sıralamasında ilk 1000 de yer alan saygın üniversitelere kabul hakkını güçlendirmektedir.

Öğrencilerin gittikleri ülkelerde aldıkları eğitimlerin Türkiye’de denkliği bulunmaktadır. Bu da öğrencilerin yurt dışı dönüşlerinde sene kaybetmeden eğitimlerine devam etme imkanı sağlar.

Yurt Dışında Lise Değişim Programları İçin Şartlar

Her ülkenin farklı şartları olsa da genel olarak ülkemizdeki öğrencilerin yurt dışında lise değişim programlarından yararlanabilmesi için başvuru aşamasında minimum 8. Sınıf öğrencisi olması gerekmektedir. Öğrencinin örgün olarak bir eğitim kurumuna kayıtlı olması, not aralığının 70 ve üzeri olması ve belirli seviyede İngilizce yeterliliğine hakim olması da gerekmektedir. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin; Türkiye’deki müfredatlarına ek olarak spor, sanat, sosyal sorumluluk ve proje içerikli çalışmaları gerçekleştirerek portfolyo dosyalarını güçlendirmesi de önemlidir.

 Başvuru sürecinde her okulun istediği şartların farklı olduğu unutulmamalıdır. Okullar birbirinden farklı not ortalamalarını ve akademik başarıları kriter kabul edebilir. Bu ve buna benzer tüm diğer konularda eğitim danışmanınızın deneyimli, tüm sürece detaylarıyla hakim olması sürecin hızlı ve kolay yürütülmesini sağlar.

 Sizlere konu hakkında hizmet sunan Nish Education, lise değişim programını başvuru aşamasından eğitim sürecinizin sonuna kadar profesyonel olarak yönetmektedir. Öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek için çalışan kurumumuz okulların belirlenmesi, başvuru yapılması, belge ve süreç takibi, sınavlar gibi daha bir çok konuda sizlere her anınızda destek olmaktadır.

Lise Değişim Programının Faydaları

Öğrencilerin lise değişim programlarından  yararlanmaları eğitim hayatları ve sonrası açısından önemli gelişmelerin temelini oluşturmaktadır.

  • Dünya vizyonuna sahip olmak,
  • Eğitim tecrübesi,
  • Yeni kültürler sayesinde hayata farklı persfektiflerinin gelişmesi,
  • Yabancı dil becerilerinin gelişmesi,
  • Yüksek kaliteli eğitim imkanı kazanılması,
  • Eğitim sonrası kariyer planlaması,
  • Değişen algılar ile birlikte farklı ilgi alanları gelişimi,
  • Kişisel gelişim sürecinin gerçekleşmesi,
  • Lisans ve lisansüstü eğitim kabul oranlarının yükselmesi.
Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022