İtalya

İTALYA’DA ÜNİVERSİTE

İtalya, Güney Avrupa’da yer alan bir yarımada ülkesidir. İtalya’nın ihtişamlı mimarisi, sanatı ve mutfağı tüm dünyada tanınan özelliklerindendir. Aynı zamanda İtalya üniversiteleri dünyanın en eski üniversiteleri arasında yer almaktadır. İtalya üniversitelerinde eğitim alan öğrenciler, sadece eğitim ile değil, aynı zamanda ılıman, canlı, sıcak kanlı bu ülkede günlük yaşamda da değerli bilgiler edinmektedirler. İtalya’daki çoğu üniversiteler dünyanın en eski ve prestijli üniversitelerinden bazılarıdır. İtalya’da lisans eğitiminizi bitirebilir ve ardından İtalya’da master eğitiminize de devam edebilirsiniz.

İtalya’da Üniversite Sistemi

     Lisans eğitimleri İtalya üniversitelerinde genellikle 3 yıl sürmektedir. Üniversitelerde eğitim dili genellikle kendi anadilleri olan İtalyanca’dır; ancak son yıllarda uluslararası öğrenciler tarafından çokça tercih edilen bir ülke haline gelmesi nedeniyle üniversiteler İngilizce dilinde de eğitim sunmaya başlamıştır.

     Mühendislik, mimarlık, tasarım gibi alanlarda dünyanın en iyi üniversitelerini barındıran İtalya, ülkemizde de son yıllarda en çok tercih edilen ülkeler arasına girmiştir. İtalya tarihte önemli ve uzun bir yer edinmiş olup, en son teknolojiye sahip modern üniversitelere sahiptir. Üniversiteler Avrupa üniversiteleri sisteminde inovatif ve yenilikçi çalışmalarda her sene büyük bir rol üstlenmektedir. Aynı zamanda İtalya, hem İtalyan hem de uluslararası öğrencilerine üniversite eğitimi dışında, şehir toplulukları, modern sanat kulüpleri, tarihi mekanlarıyla bir çok faaliyet alanı da sunmaktadır. Türkiye’de bulunan hemen hemen her bölümün İtalya üniversitelerinde de karşılığı vardır.

     Yurtdışında üniversite hayatını devam ettirmek isteyen öğrencilerden seçimini İtalya’dan yana kullananlar denklik işlemleri için Yök ‘ten ziyade bağlı bulundukları İtalyan temsilciliklerinin eğitim birimlerine şahsen başvuru da bulunarak denklik yani Declaration of Balueile Pre- Enrollment;  önkayıt işlemlerini gerçekleştirmelidirler. Ön Kayıt için Gerekli Belgeler Başvuru formu İngilizce ‘Modello A’ formu, eğitimini İtalyanca olarak alacaklar ise İtalyanca formu doldurmalıdırlar. Modello A bis, yine İngilizce olarak Güzel Sanatlar Üniversitesi yahut Konsevatuvar okuyacak kimseler tarafından doldurulur. 

İtalya’da Üniversite Kabul Şartları

     Başvuru ve Kabul şartları, İtalya üniversiteleri için  diğer uluslararası üniversitelere göre farklıdır. Özellikle Tıp, Veterinerlik ve Mimarlık lisans bölümleri için İtalya üniversiteleri, İtalyan Eğitim Bakanlığı (MIUR) tarafınca düzenlenen giriş sınavlarına katılım şartı arar. Bazı bölümler için ise İtalya üniversiteleri kendi bünyesinde giriş sınavları düzenlerler. Her bölüm için kendine ait sınavlar mevcuttur. Matematik, Fizik, İngilizce gibi sınavlardan öğrencilerin iyi notlar almaları beklenir. Gerekli bazı müfredat sınavlarına girecek olan öğrencilerin kontenjan dolumu halinde bu sınavları yapan başka bir ülkede bu sınava girmeleri gerekir. Bunların dışında ise  başvurularda önceki akademik çalışmalarınız, diplomanız ve akameik transkriptiniz, her üniversitenin kendine ait olan başvuru formunu doldurmanız, niyet/motivasyon mektubunuz, programa bağlı olarak İngilizce veya İtalyanca olmak üzere dil yeterliliğiniz dikkate alınır.  İtalyanca olan programlara başvurmak isteyen öğrencilerin İtalyanca dil bilgisi İtalya Kültür Merkezinde yapılan yazılı ve sözlü sınavlarla belirlenmektedir. İtalya’da üniversite okumak için yeterli düzeyde İtalyanca bilme zorunluluğu vardır. İngilizce bölümlerde okuyacak öğrencilerin ise TOEFL / IELTS skoruna sahip olması gerekmektedir. Bu koşullara sahip olan öğrenciler gerekli belgelerle ön başvuru yaptırabilirler. Tıp için geçerli olan; Italian Medical Admission Test (IMAT), Mimarlık ve tasarım bölümleri için geçerli olan Architecture Test gibi sınavlara katılım yalnızca İtalya’da mümkün olmaktadır. 

İtalya’da ki En İyi Üniversiteler

İtalya’nın toplamda 41 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 10 İtalya üniversitesi yer almaktadır.

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022