Hollanda

HOLLANDA’DA ÜNİVERSİTE

   Hollanda, Avrupa’da uzun yıllardır öğrencilerin eğitim almak için tercih ettiği, her yıl dünyanın en iyi üniversiteleri arasında kendi okullarını mutlaka barındıran ve mevcut sistemde ülkemizden de öğrenci kabul eden bir ülke konumundadır. Hollanda üniversitelerinde öğrenci olmak için talep gösteren öğrenci adaylarının fazla olmasının nedenlerinden en önemlisi, eğitim kalitesindeki başarısı olmuştur. Hollanda üniversitelerinde, yüksek standartlarla alanlarıında uzun yıllardır çalışmalar sergilemiş, oldukça başarılı akademisyen ekiplerle kendinizi mesleki anlamda donatabilir ve hem Avrupa Birliği hem de kendi ülkenizde iş bulmak konusunda iyi fırsatlar yakalayabilirsiniz. 

   Hollanda, insan haklarına çok önem veren bir ülke olması nedeniyle hem sosyal yönünüzü geliştirmek konusunda hem de ufkunuzu genişşletebilmek adına iyi fırsatlar sunabilecek bir ülkedir.  Hollanda üniversitelerinin kabul şartlarını yerine getirerek başarılı bir öğrenci olmanın, size parlak bir gelecek getirmesi kaçınılmazdır.
Hollanda’da yaşam maaliyetleri kişiden kişiye değişmektedir. Ulaşım, yemek, kırtasiye masrafları ve giysi, sosyal aktiviteleriniz olmak üzere aylık ortalama 800 ile 1000 euroyu gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Hollanda’da Üniversite Sistemi

   Hollanda teknolojik yeniliklerle senelerdir geliştirilen en iyi üniversite sistemini  hedefleyen bir yapıya sahiptir. Hollanda ‘da 5 yaşından itibaren temel okul zorunluluğu başlamaktadır . Bu anlamda zorunlu eğitim süresi 12 yıldır ve okul öncesi eğitim de Hollanda’da zorunlu eğitim sürecine dahil edilmiştir. 12 yıl sonunda öğrenciler üniversite eğitimine başlar ve alanlarını, zorunlu eğitim süresince yetenekli olduğu derslerle belirlerler.

   Hollanda’da üniversiteler bölümlere ve üniversitelere göre değişmek üzere 3 veya 4 yıldır. Genellikle 3 yıl olan programalr araştırma üniversitelerinde, 4 yıl olan programlar ise uygulamalı üniversitelerde mevcuttur. Program fiyatlarının senelik ücretleri 7.000 – 17.000 Euro arasında değişkenlik gösterir ancak  fiyatlar şehirden şehire ve okuldan okula değişkenlik göstermektedir.

   Üniversiteler daha önce de belirttiğimiz üzere kaliteli eğitim sunarak öğrencileri akademik anlamda donatır ve üniversitelerinin uyumlu müfredatları sayesinde, Hollanda’da alacağınız üniversite eğitiminiz YÖK tarafından tanınmaktadır. Hollanda’da öğrenciliğini tamamlayan bireylerin genellikle Avrupa ülkelerinde çalışmak istemesi yanında Türkiye’ye dönmek ve kariyer planlamasını Türkiye’de yapmak isteyen mezunlar, tüm ülkelerde aynı biçimiyle olduğu üzere denklik işlemleri için YÖK’e başvurmalıdırlar. Öğrencisi olduğunuz üniversitenin mutlaka, QS World Ranking, Times Higher Education, Princeton Review üniversite sıralamalarında ilk 1000’e girmiş olmalıdır.

Hollanda’da Üniversite Kabul Şartları

   Hollanda üniversiteleri tarafından aranan başvuru ve kabul şartları üniversiteden üniversiteye, programdan programa göre değişkenlik gösterebilmektedir ancak en genel anlamıyla Hollanda’da üniversite Kabul şartları diğer avrupa ülkelerinde geçerli olan şartlar ile benzerlik gösterir. Bunlar genel olarak motivasyon / niyet mektubunuz, lise diplomanız ve not dökümlerinizin çevirileri, yapmanız gereken başvurunun ücreti ve dil yeterliliğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. Dil yeterliliğinizi, İngilizce dilinde yazma, okuma, konuşma becerilerinizi ölçen uluslararası geçerliliğe sahip olan TOEFL, IELTS gibi belgelerle desteklemeniz gerekir. Dolayısı ile IELTS için ortalama 6.5, TOEFL için 80 yahut üzeri bir puana sahip olmanız halinde üniversite başvurularınızı gerçekleştirebilmektesinizdir. Dil yeterliliğine sahip olmayan öğrenciler ise hazırlık programları yani Foundation adı verilen programlar da vardır. Foundation programlarına katılabilmek için IELTS skorunuzun en az 5.0 olması gerekir.
Hollanda üniversiteleri bünyesinde eğitim alacak öğrenciler Uzun Süreli Hollanda Vizesi başvurusu yaparlar. Hollanda uzun süreli vize, Hollanda Ulusal Vizesi ya da Hollanda D Vize olarak ta bilinmektedir. Bu vizelerin kabulü Hollanda Büyükelçiliği ya da Hollanda Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

Hollanda’da ki En İyi Üniversiteler

Hollanda’nın toplamda 13 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 10 Hollanda üniversitesi yer almaktadır.

1. University of Amsterdam

Amsterdam,Netherlands

2. Delft University of Technology

Delft,Netherlands

3. Utrecht University 

Utrecht,Netherlands

4. Leiden University

Leiden,Netherlands

5. Wageningen University & Research

Wageningen,Netherlands

6. Eindhoven University of Technology

Eindhoven,Netherlands

7. University of Groningen

Groningen,Netherlands

8. Erasmus University Rotterdam

Rotterdam,Netherlands

9. University of Twente

Enschede,Netherlands

10. Maastricht University

Maastricht,Netherlands

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022