İsviçre

İSVİÇRE’DE ÜNİVERSİTE

Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen pek çok öğrenci adayının tercihlerinin başında İsviçre üniversiteleri bulunmaktadır. İsviçre, yüksek yaşam standartlarına sahip olan, Avrupa’daki merkezi konumuyla Avrupa’nın diğer ülkelerini keşfetmek isteyenler için mükemmel bir ülkedir. İsviçre yabancı öğrencileri oldukça güzel ağırlayan ve her yıl giderek artan bir öğrenci kitlesine sahiptir. Başkenti Bern olan İsviçre, öncelikle kış sporu aktiviteleri bakımından oldukça zengin ve başarılıdır. Aynı zamanda metropolleşmiş şehirleriyle bir çok aktivite fırsatı sunar. İsviçre Üniversiteleri, uluslararası öğrenci memnuniyeti ödülleri almıştır.  İsviçre’de üniversite okumak isteyen öğrencilerin genellikle sebeplerinin başında; ülkenin her şehrinde ayrı ayrı bulabileceği güzel manzaraları, kültürel çeşitliliği, yenilikçi teknolojisi ve iyi kalitedeki eğitim sistemi gelmektedir. İsviçre’de resmi olarak konuşulan diller Fransızca, Almanca, İtalyanca ve Romanşca’dır. Bu da Avrupa atmosferinde İsviçre kültürünü deneyimlerken dil bilginizi zenginleştirme fırsatına sahip olacağınız anlamına gelir.

İsviçre’de Üniversite Sistemi

     İsviçre Üniversiteleri, uluslararası öğrenci memnuniyeti ödülleri almıştır. Üniversite sistemi de dünyaya sesini duyuran araştırmaları ve iyi kalitede eğitim standartları ile tanınmıştır. Bu nedenlerle üniversiteler, lisans, master ve doktora  programları dünya çapında tanınmıştır ve takdir edilmektedir. Çoğu öğrenci burada sadece eğitim görmeyi hayal etmekle kalmayıp, aynı zamanda diploma çalışmalarını bitirdikten sonra İsviçre’de bir kariyer planlamaları da düşünmektedir. İsviçre’de ki üniversiteler genellikle üç yıl sürer. Dersler, bilgi birikimine dayanır ve öğrencilerin belirli bir alanda uzmanlaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Üniversite eğitimi, seminerler ve pratik çalışmalarla yürütülmektedir. İsviçre Üniversiteleri bünyesinde sunulan çeşitli lisans dereceleri vardır. Bu programı sunan kurumlar, uygulamalı bilimler üniversiteleri, sanat üniversiteleri ve öğretmen eğitimi veren üniversiteler olarak bilinir. Lisans ve yüksek lisans programları sanat, mühendislik, hukuk, tıp ve bilim alanlarında oldukça çeşitlidir. İsviçre üniversitelerinde akademik yıl, iki sömestr, sonbahar ve ilkbahar olarak ayrılmıştır. Sonbahar dönemi genellikle Eylül ayından Aralık ayına kadar, bahar dönemi ise Şubat’tan Mayıs’a kadar devam etmektedir. 

İsviçre’de Üniversite Kabul Şartları

     Üniversite tercihini İsviçre’den yana kullanacak olanlar için öğrencilerin karşılaması gereken bazı kabul şartları bulunmaktadır. Başvuru yaparken ihtiyacınız olacak bireysel başarınızı kanıtlar nitelikte belgeler de sunmanız gerekmektedir. isviçre de üniversite okuma
İsviçre üniversiteleri, programlarına göe farklı Kabul şartları sunabilmektedir. Ancak genel olarak başvuruda istenenler başvuru formunuz, lise diplomanız, dil yeterlilik belgeniz (İngilizce/Almanca/Fransızca), özgeçmişiniz ve motivasyon mektubunuzdur. Tüm bu belgeler ülkede 3 ayrı dil kullanıldığından, seçeceğiniz üniversitenin kullandığı dile göre yeminli tercüman tarafından çevrilir.

Öğrenciler İngilizce, Almanca veya Fransızca olarak verilen programlara başvuruda bulunabilir. Buna göre  öğrencilere üniversitelere genel olarak; Almanca için DSH, TestDaF, OSD, TELC; Fransızca için DELF veya DALF ve İngilizce için IELTS veya TOFL skorlarını sunmaları gerekmektedir.  

     İsviçre üniversitelerinde fiyatlar, seçeceğiniz üniversitelere ve programa göre değişiklik göstermektedir. Çünkü her üniversitenin bölümler için tanımladığı fiyatlar farklıdır. Ancak genel ortalamaya göre  üniversite fiyatları yılda 1,500€-16,000€ arasında değişen rakamlara sahiptir.
İsviçre’deki öğrencilerin konaklama seçenekleri yurtlar ya da daire kiralamak veya daire paylaşmaktır. Yurt fiyatları 500-900 Euro arasında değişirken, tek odalı daire fiyatları ortalama 800-1200 Euro arasındadır.

     Çalışma izni süreci İsviçre’de diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklılık gösterir. Normalde bir çok ülkede çalışma izni/oturum izni için lisans öğrencilerine okula başladıkları andan itibaren başvuru hakkı tanınırken İsviçre’de çalışma izni almak için orada altı ay boyunca yaşamış olmanız gerekmektedir. Çalışma iznine sahip olan öğrenciler haftada 15 saate kadar yarı zamanlı olarak ve tatillerde tam gün çalışabilirler. 

İsviçre’de ki En İyi Üniversiteler

İsviçre’nin toplamda 10 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren bu 10 İsviçre üniversitesi yer almaktadır.

1. ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology
Zürich,Switzerland

2. EPFL

Lausanne, Switzerland

3. University of Zurich

Zürich, Switzerland

4. University of Geneva
Geneva, Switzerland

5. University of Bern

Bern,Switzerland

6. University of Basel
Basel, Switzerland

7. University of Lausanne

Lausanne, Switzerland

8. USI – Università della Svizzera italiana

Lugano, Switzerland

9. University of St.Gallen (HSG)
St. Gallen, Switzerland

10. Université de Fribourg

Fribourg, Switzerland

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022