Avustralya

Avustralya’da Üniversite

Avustralya üniversite eğitimi almak dünyanın en donanımlı üniversiteleri ile en seçkin akademisyenlerden eğitim almak anlamına gelmektedir. Avustralya üniversitelerinde eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli sebeplerinden biri Avustralya üniversitelerinin tamamının dünya sıralamasında önemli yerlerinin olmasıdır.

  Avustralya’da lisans programları genellikle 3 yıl ya da 4 yıl olmaktadır. Sağlık programları ise 5 ya da 6 yıl aralığında değişmektedir. Lisans programınızı başarıyla tamamladıktan sonra alanınızda uzmanlaşmak ve  eğer eğitim kariyerinizi Avustralya’da devam ettirmek isterseniz Avustralya’da master programlarına devam edebilirsiniz. Master programlarının süreleri ise tercih ettiğiniz üniversite ya da alanınıza göre değişir; ancak ortalama olarak programlar 1 veya 2 yıldır.


Avustralya’da Üniversite Sistemi

Avustralya’da eğitim sistemi Türkiye’den farklıdır. Türkiye’de zorunlu eğitim 12.sınıfa kadarken Avustralya’da eğitim sistemi ana sınıfından başlayıp 10.sınıfa kadardır. 10.sınıfı bitiren öğrenciler isterlerse üniversite eğitimi almadan devletin mesleki eğitim veren kurumlarından eğitim alarak meslek hayatına atılabilirler. Avustralya’da yalnızca üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler 11. ve 12. sınıf derslerini almakla yükümlüdür. Bu noktada aslında Avustralya’da öğrenciler, kendi yetenek ve potansiyellerini keşfeder ve geleceğe yönelik kararlarını buna göre verirler.

Öğrenciler üniversite öncesi eğitimde araştırma ve sorgulama ile öğrenme konusunda teşvik edilir, sonrasında üniversite eğitiminde bu öğrenme yöntemi uygulanmaya devam eder. 

Avustralya’da üniversiteler Türkiye’den faklı olarak Şubat ayında açılır. Ara dönem başlangıçları ise genellikle Temmuz ayındadır. Bazı üniversitelerde ise ikiden fazla dönem başlangıcı bulunmaktadır. Türkiye’de Haziran ayında okullarını bitiren öğrenciler Ocak ayına kadar Avustralya’da eğitim almak için gerekli olan evrakları tamamlayabilirler. 

Avustralya’da devlet üniversitelerinde aldığınız eğitim Türkiye’de YÖK tarafından kabul edilmektedir. Bu anlamda Avustralya’da eğitimlerini almış olan üniversite mezunları eğer Türkiye’de mesleki kariyerine devam etmek isterlerse diplomaları Türkiye’de de geçerli olmaktadır. YÖK’ün Avustralya üniversitelerindeki eğitime denklik veriyor olması, öğrencilerin Avustralya’yı tercih etmelerindeki önemli nedenlerdendir.

Avustralya’da ki Üniversitelerin Kabul Şartları

Avustralya’da üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler için kabul şartları, diğer yurtdışı üniversitelerinin kabul şartlarıyla benzerlik göstermektedir. Bunlar ; lise transkriptiniz/not dökümünüz, lise diplomanız, referans mektuplarınız, eğitim ve varsa iş hayatınızdaki detayları ve başarılarınızı anlatan CV’niz ve dil yeterliliğinizi kanıtlayan uluslararası geçerliliğe sahip bir belge sunmanızdır. Bazı bölümler ve bazı üniversiteler ek olarak portfolyo hazırlamanızı isteyebilmektedir.
Eğer master programları için başvuruda bulunuyorsanız üniversiteler genellikle bu programlar için işyeri referans mektubu da isteyebilirler.

Avustralya’da üniversite başvurusunda bulunurken anadiliniz İngilizce olmadığı için sizden listening, reading, writing ve speaking (dinleme, okuma, yazma ve konuşma) bölümlerinden oluşan TOFL veya IELTS sınavına girmiş olmanız ve program için yeterli olan puanınızı sunarak dil yeterliliğinizi kanıtlamanız beklenir. 

Avustralya yabancı öğrencilere çalışma imkanı da sunmaktadır. 6 ay ve üzeri eğitim alan öğrenciler 2 haftada 40 saat olmak üzere çalışma izni alabilmektedir. Tatil dönemlerinde ise öğrenciler, tam zamanlı olarak çalışabilirler.

Avustralya’da ki En İyi Üniversiteler

Avusralya’nın toplamda 38 üniversitesi, dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite arasına girmiştir.

Aşağıda, 2022 QS Top Universities listesine göre, dünya’nın en iyi üniversiteleri sıralamasına giren ilk 10 Avustralya üniversitesi yer almaktadır.

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022