Estonya

ESTONYA

Estonya, Kuzey Avrupa‘da bulunan Avrupa Birliğine bağlı bir Baltık ülkesidir. Kuzeyinde Finlandiya Körfezi, doğusunda Rusya ve güneyinde ise Letonya Cumhuriyeti ile sınırları vardır. Başkenti Tallinn‘dir. Tallinn Helsinki’ye 85 km. St. Petersburg’a 395 km ve Stockholm’a 405 km mesafededir ve bu kısa mesafeler nedeniyle günübirlik ziyaretlere dahi olanak sunar. 

   Estonya dünya genelinde sakin, anlayışlı ve kibar insanları, modern ve doğru eğitim biçimleri ve yaşam standartlarının yüksek olmasıyla anılan bir devlettir. Skype uygulamasının keşfedildiği bu ülkede internet hızı 40.81 mbit/s olarak dünyanın en hızlı internetidir. Ülkenin tamamına yakınında ücretsiz internet uygulaması vardır ve internetin ücretsiz bir vatandaş hakkı olduğu anayasalarına yazılmıştır. Okullarda öğrencilere bilgisayar ve programlama dersleri 7 yaşından itibaren verilmektedir. 

 Estonya 2004 yılında Avrupa Birliği’ne üye olmuştur ve ekonomik olarak -özellikle bilişim teknolojisi alanında- en güçlü ülkeler arasındadır. Nüfusu 1,3 milyon olan ülkenin resmi dili, Türkçe ile aynı dil ailesine bağlı bir dil olan Estonca’dır. Ancak ülke nüfusunun tamamına yakınının İngilizce’yi de çok iyi bilmesi nedeniyle İngilizce Estonlar için ikinci bir dil gibidir. Ülke topraklarının yarısına yakını ormanlarla kaplıdır ve temiz havası, doğası, tarihi yapıtları ile de turistleri kendine çekmektedir. Hem eğitim sisteminin kalitesi hem yüksek olmayan eğitim ücretleri hem de pahalı olmayan yaşam maaliyetlerine sahip olması nedeniyle uluslararası öğrenciler tarafından tercih edilen bir konumdadır ve ülke, öğrencilere İngilizce dilinde bir eğitimin yanında, maddi ve manevi olarak da bir çok alanda destek programı sunar. Estonya üniversitelerinden alınan diplomalar uluslararası geçerlidir ve Türkiye’de YÖK tarafından tanınmaktadır.

Estonya, Avrupa’da en rahat yaşam koşullarına sahip olan, suç oranlarının oldukça düşük seviyelerde olduğu, insan hakları alanında gelişmiş en güvenli ülkelerin başındadır ve ESN Survey’e göre 2010 yılında yaşanabilecek en iyi Avrupa ülkesi seçilmiştir.

TALLİN

Estonya’nın başkenti ve en kalabalık şehri Tallinn, uluslararası öğrenciler için popüler bir destinasyondur. Baltık Denizi kıyısında yer alan Tallinn, Orta Çağ’dan beri önemli bir liman kenti olmuştur. Uluslararası olarak tanınan üniversitelere ek olarak Tallinn, diğer Avrupa başkentlerine kıyasla nispeten düşük bir yaşam maliyetine sahiptir.

   Tallinn’in uzun tarihi boyunca şehir, önce Danimarka, sonra İsveç, Rusya, SSCB olmak üzere bir dizi imparatorluk tarafından yönetilmiştir. Estonya bağımsızlığını kazandıktan sonra ise başkent Tallinn Estonya için bugün, kendine özgü gökdelenler, ortaçağ anıtları ve Sovyet dönemi mimarisiyle ekonomik ilerlemenin merkezi olmuş modern bir Avrupa şehridir.

   Tallinn’in ilk yerleşim yerlerinin tarihi 5.000 yıl öncesine kadar uzanır. Eski Kent denilen şehir merkezi aslında, tüm Avrupa’da en iyi korunmuş bölgelerinden biri olarak kabul edilir ve 1997’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Tallinn, Avrupa şehirleri arasında kişi başına düşen milli gelir sıralamasında üst sıralarda yer alan, işsizlik oranı yok denecek kadar az olan, aynı zamanda Skype ve Transferwise gibi birçok uluslararası yüksek teknoloji şirketinin doğum yeridir ve 2007 yılında Tallinn, dünyanın ilk on dijital şehri arasında yer almıştır.

    Tallinn, diğer Baltık ve İskandinav bölgelerini keşfetmek için ideal bir konumdadır. Helsinki (Finlandiya) sadece kısa bir feribot yolculuğu mesafesindedir ve St Petersburg’a (Rusya), Letonya ve Litvanya’ya, İsveç- Stokholm’a gidebileceğiniz ucuz ve kolay gezilere olanak sağlar. Tallinn Havalimanı, Avrupa’daki diğer şehirlere de ucuz ve bir dizi direkt uçuş imkanı sunmaktadır.

Tallinn University of Technology (TalTech)

Tallinn University of Technology (TalTech),Estonya’nın başkenti Tallinn’de yer almaktadır. Üniversite Estonya’daki mühendislik, bilgisayar teknolojileri bilimleri ve eğitimindeki en önemli isimdir ve mühendislik, teknoloji, bilgi teknolojisi, ekonomi, bilim ve denizcilik alanlarında her düzeyde yüksek öğretim sağlar. TalTech’in misyonu, Estonya’da bilim, teknoloji ve yeniliğin destekçisi ve mühendislik ve ekonomi eğitiminin lider sağlayıcısı olmaktır.

   Avrupa’nın en yenilikçi devlet üniversitelerinden olan Tallinn Teknoloji Üniversitesi, Estonya’nın ilk sürücüsüz arabası olan Iseauto, akıllı asansör, akıllı şehir gelişimi gibi sıfırdan yaratılan gerçek ve inovatif projeler yaratan, modern bir dijital kampüstür.

   Üniversite tüm kıtalardan (toplam 100 farklı ülkeden) öğrencileri ve öğretim görevlileriyle uluslararası saygınlık kazanmış,en iyi araştırmalar ve eğitim modelleriyle güçlü adımları atmıştır. Ayrıca dünyanın dört bir yanındaki üniversiteler ve araştırma kurumları ile de günlük olarak çalışmaktadır.

LİSANS / UNDERGRADUATE

 • Cyber Security Engineering
 • International Business Administration
 • Law
 • Integrated Engineering

YÜKSEK LİSANS / GRADUATE

 • Applied Physics
 • Communicative Electronics
 • Computer and Systems Engineering
 • Cyber security
 • Design and Technology Futures
 • Digital Health
 • E-Governance Technologies and Services
 • Entrepreneurial Management
 • Environmental Engineering and Management
 • Industrial Engineering and Management
 • International Business Administration
 • Law
 • Master of Science in Public Sector InnOvation and EGovernance (joint programme with University of Leuven and University of Münster)
 • Materials and Processes of Sustainable Energetics ( Joint programme with University of Tartu)
 • Mechatronics
 • Software Engineering  (joint programme with University of Tartu)
 • Technology Governance and Digital Transformation
 • Technology of Wood, Plastics and Textiles

Programlar hakkında bilgi almak için formu doldurabilirsiniz

Nish Education logo

NISH Education

Nish Education olarak deneyimli eğitmen ve danışman kadromuzla eğitim serüveninde doğru adımları kolay atmanıza yardımcı olmaktayız.

İletişim

@NishEducation2022